Laserowe leczenie grzybicy paznokci

Grzybica paznokci to niewygodna infekcja, która atakuje przestrzeń między paznokciem a skórą. Najbardziej podatny na tę dolegliwość jest duży palec u stopy, jednakże zaniedbanie problemu tylko ułatwia rozprzestrzenianie się grzybicy na pozostałe palce. Często zdarza się, że początek choroby nie zostaje nawet zauważony, gdyż jej objawy pokazują się dopiero w bardziej zaawansowanym stadium.

Infekcje grzybicze wywoływane są najczęściej przez drożdżaki, dermatofity i pleśniowce, a wilgotne i ciepłe otoczenie, jakie powstaje w butach i skarpetkach, sprzyja ich rozwojowi. Czynnikami które dodatkowo przyczyniają się do powstawania grzybicy są zbyt ciasne, obcierające palce buty, zbyt krótkie obcinanie paznokci oraz uszkodzenia paznokci spowodowane uderzeniem.

Objawy grzybicy paznokci często nie pojawiają się w jej początkowym stadium, dlatego niekiedy ciężko jest ją w ogóle zauważyć. Symptomy pojawiające się dopiero później, to zmiana koloru paznokcia na żółty lub zielonkawy. Płytka paznokcia staje się grubsza i bardziej krucha, co powoduje pewien dyskomfort. Może dojść to tego, że paznokieć całkiem się skruszy i odejdzie od palca. Infekcja zawsze atakuje paznokcie od ich czubków i rozprzestrzenia się w kierunku  ich podstawy.

Leczenie grzybicy paznokci 2

Funkcją paznokci jest ochrona delikatnej skóry na czubkach palców. Gdy jednak dochodzi do zainfekowania grzybicą, a ta wedrze się pod paznokieć, staje się on jej tarczą, a wtedy trudno ją wyleczyć.  W przypadku zarażenia się tą przykrą dolegliwością, należy skorzystać z porady farmaceuty, lekarza internisty lub ortopedy, który przepisze środki do jej zwalczenia. W takim wypadku zaleca się zastosowanie całej dawki leku przepisanego przez lekarza. To, że objawy grzybicy zanikną, nie znaczy, że jest ona już do końca wyleczona. Pozostawiona w takim stanie może powrócić.

Laserowe leczenie grzybicy paznokci

Naprzeciw temu problemowi wychodzi laser. Fotona SP Plus daje najsilniejsze połączenia laserów Nd:YAG i Er:YAG. Zapewnia najszerszy zakres zabiegów jakie tylko może wykonać pojedynczy system laserowy.  Laserowe leczenie grzybicy paznokci polega na naświetlaniu płytki paznokcia oraz tkanek okalających go. Zabieg jest prosty, szybki i nie powoduje żadnych komplikacji. Zapewnia bardzo wysoką skuteczność w leczeniu grzybicy.

Zwykle wymagane jest 5 powtórzeń takiego zabiegu, które należy wykonywać w odstępach 3-4 dniowych.

Jak zapobiegać grzybicy paznokci?

  • należy dokładnie myć i osuszać stopy (szczególnie przestrzenie między palcami);
  • nie należy obcinać paznokci zbyt krótko – najlepiej zachowywać ich naturalny kształt;
  • do obcinania paznokci należy używać cążek do tego przeznaczonych i dbać o to, by zawsze były czyste;
  • konieczne jest noszenie dobrze dopasowanego, przewiewnego obuwia;
  • powinno się stosować dezodoranty przeciwpotne do stóp;
  • jeśli buty nie są przewiewne, należy używać wkładki pochłaniające pot;
  • należy pamiętać o zakładaniu klapków na basenie.

Jak wygląda grzybica paznokci?

Leczenie grzybicy paznokci 3

Dodaj komentarz