Laserowe leczenie gradówki
Gradówka to przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego. Najczęściej jest mylona z jęczmieniem, jednak w przeciwieństwie do niego nie boli. Powieka zaatakowana przez gradówkę jest zgrubiona i obrzęknięta, a po pewnym czasie, na skutek zalegania w niej treści zapalnej, powstaje niebolesny, twardy guzek. Zwykle objawy ustępują same i dochodzi do samowyleczenia, jednak w pewnych przypadkach przeprowadza się nawet interwencję chirurgiczną. Alternatywą również jest laserowe leczenie gradówki.
Kogo najczęściej dotyka gradówka?
- osoby zarażone gronkowcem
- osoby mające problemy z trądzikiem różowatym
- osoby cierpiące na łojotokowe zapalenie skóry
- dzieci z niewyrównanymi wadami wzroku
- osoby ze słabą odpornością
Objawy gradówki:
- podrażnienie oka
- zgrubienie powieki
- pojawienie się guzka
- zaczerwienienie oka
- zmiana ostrości wzroku
Kontakt z lekarzem jest niezbędny, jeśli wyżej wymienione objawy występują dłużej niż dwa tygodnie. Po tym czasie gradówka może przebić się do worka spojówkowego i wywołać poważne powikłania. Zaawansowany guzek najczęściej krwawi i osiąga dość spore rozmiary. Głębokie stadium gradówki przedstawia poniższe zdjęcie:
Jak uchronić się przed gradówką?
Osoby, które często padają ofiarami gradówki powinny szczególnie dbać o swoje powieki. W tym celu bardzo pomocne okazuje się przemywanie oczu wacikiem nasączonym ciepłą wodą.
Metody leczenia gradówki:
- naturalne – przez stosowanie ciepłych okładów, które zmniejszają stan zapalny (kilka razy dziennie przez około 20 minut)
- farmakologiczne – przez zakraplanie oczu kroplami z antybiotykami lub sterydami albo smarowanie specjalnymi maściami
- chirurgiczne – polegające na nacięciu i wyłyżeczkowaniu gradówki (cały zabieg trwa około 8-15 minut)
Laserowe leczenie gradówki:
Ten sposób wykorzystuje się głównie przy leczeniu gradówki u małych dzieci, by zaoszczędzić im nieprzyjemnego zabiegu chirurgicznego. Laserowe niwelowanie gradówki upatruje swe podstawy w medycynie ludowej, która wykorzystuje do tego celu światło słoneczne. Technologia ta polega na wysyłaniu inteligentnego źródła światła, które działa w bardzo szerokim spektrum – w obrębie światła widzialnego i po części podczerwieni.