Laserowe leczenie endometriozy

Laserowe leczenie endometriozy

Endometrioza, zwana inaczej rozrostem błony śluzowej macicy, przeważnie występuje u miesiączkujących kobiet. W początkowej fazie rozwoju endometrioza daje o sobie znać pod postacią nasilającego się bólu w każdym kolejnym okresie miesiączkowania. Choroba ta jest bardzo tajemnicza ze względu na przypadki, gdzie została wykryta dopiero podczas przypadkowego badania lub zabiegu. Coraz popularniejszą stosowaną metodą jest laserowe leczenie endometriozy.

Do najczęstszych objawów endometriozy zalicza się:

  • ból podczas okresu
  • ból odczuwalny w części lędźwiowej
  • zmęczenie
  • bolesne oddawanie moczu podczas miesiączki
  • bolesne oddawanie kału w trakcie występowania miesiączki

Do prawidłowego zdiagnozowania endometriozy używa się laparoskopu, wyposażonego w cienką rurkę z kamerą, która pozwala dokładnie zlokalizować chore torbiele i zrosty. Następnie przy pomocy lasera usuwa się mało inwazyjnie zrosty lub wypala się torbiele, gdzie następuje redukcja zniszczonych, sąsiednich tkanek. Metoda ta cieszy się coraz większą popularnością ze względu na dużą precyzję operowanego miejsca i krótszy okres gojenia.
Czas trwania zabiegu może wynieść nawet do 1 godziny. Należy jednak pamiętać o tym, iż każdym przypadku pojawiają się pooperacyjne reakcje. Nie inaczej jest w przypadku laserowego leczenia endometriozy.

Dodaj komentarz