Laserowe leczenie chrapania

Chrapanie to chyba największy koszmar wspólnej sypialni. Co noc spędza sen z powiek osoby śpiącej w towarzystwie chrapiącego partnera. Przypadłość ta może dotykać kobiet, mężczyzn, a nawet dzieci. W czasie snu, kiedy leżymy na plecach, w jamie ustnej zachodzi szereg działań na które przez sen nie mamy żadnego wpływu. Język się cofa, usta otwierają, a następstwem tego jest zwężony kanał gardła i nosa. Przez to przepływ powietrza do płuc jest znacznie utrudniony. Strumień wdychanego powietrza zaczyna wirować i wprawiać w ruch wiotkie części gardła, a efektem tego jest charakterystyczny gardłowy dźwięk, który może dochodzić nawet do 70 decybeli. Z pomocą może przyjść laserowe leczenie chrapania.

Wraz z wiekiem wzrasta możliwość, że zaczniemy chrapać. Szacuje się, że z tym problemem boryka się co 8 osoba dorosła. Chrapiąc, narażamy swój organizm na nocne niedotlenienie, przez co rano możemy obudzić się z bólem głowy i nie do końca wypoczęci. Kiedy problem ten męczy nas przez dłuższy czas, może przyczyną problemów z koncentracją i pamięcią. Wydajność organizmu jest obniżona, a w dzień może nas męczyć niepohamowana senność. Chrapanie może też być źródłem depresji i osłabionego libido.

Kolejnym argumentem na to, że chrapanie jest niezdrowe, jest fakt, że może ono spowodować choroby układu krążenia np. nadciśnienie tętnicze. Należy więc udać się do specjalisty – zwłaszcza wtedy, kiedy chrapanie powoduje bezdech senny.

Najczęściej wymieniane przyczyny chrapania:

 • nieprawidłowa budowa anatomiczna gardła
 • nieprawidłowa drożność nosa
 • otyłość
 • nagminne spożywanie alkoholu
 • palenie papierosów
 • wiek
 • przerost migdałków

Jak ograniczyć chrapanie? Nie należy spożywać przed snem alkoholu, leków uspokajających, środków nasennych, ponieważ powodują one dodatkowe zwiotczenie tkanek. W przypadku osób otyłych, warto popracować nad zrzuceniem zbędnych kilogramów oraz nad zmianą trybu życia na zdrowszy. Dodatkową szansą na ograniczenie chrapania jest unikanie spania na plecach.

Laserowe leczenie chrapania

Rozwiązaniem ostatecznym dla tej przypadłości jest laserowe leczenie chrapania. Podczas operacji przeprowadzana jest plastyka podniebienia miękkiego. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym. Najpierw wykorzystywane jest znieczulenie w aerozolu, a następnie wykonywany jest zastrzyk. Jeśli pacjent ma takie życzenie, może skorzystać z możliwości analgosedacji (stan zbliżony do snu). Następnie, za pomocą lasera CO2, lekarz dokonuje korekty kształtu podniebienia i języczka.

Jest to nieskomplikowany zabieg ambulatoryjny trwający 15 – 20 minut. Wszystko odbywa się bezboleśnie i bezkrwawo. Po zabiegu pacjent odczuwa ból podobny do tego w czasie anginy. Może to trwać 5-10 dni.

Co powinniśmy wiedzieć przed zabiegiem?

 • Przed zabiegiem lepiej nie spożywać żadnych pokarmów. Można coś zjeść godzinę po zabiegu;
 • Podniebienie po zabiegu może mieć nierówną strukturę oraz szarobrązowy kolor. Po kilku tygodniach kolor gardła wraca do normy;
 • Bezpośrednio po zabiegu chrapanie może się nasilić ze względu na opuchliznę, ale później dość szybko następuje poprawa;
 • Zabieg zwykle ma tylko jeden etap, ale czasami, gdy nie następuje poprawa, wykonywany jest ponownie w odstępie półrocznym;
 • Zabieg zmniejsza częstotliwość występowania bezdechu sennego;
 • Powikłania mogące pojawić się po zabiegu to: infekcja bakteryjna lub grzybicza gardła, krwawienia pooperacyjne, zaburzenie barwy głosu, „schodek” w gardle, niewydolność podniebienno – gardłowa.
 • W celu uniknięcia wyżej wymienionych powikłań, pacjent dostaje antybiotyk do stosowania do kilku dni po zabiegu;
 • Efekt zabiegu jest trwały. Należy jednak pamiętać, że z wiekiem może dochodzić do opadania struktury gardła (zwiotczenie)

Leczenie chrapania 2

1 komentarz

 1. Jest sposób na wyleczenie chrapania laserem ale metoda nie jest inwazyjna. Polecam bardzo po kilku zabiegach pozbyłem się problemu i już pół roku nie mam z tym problemów. Zabieg wykonywałem u mojego lekarza stomatologa który posiada laser FOTONA. Naświetlał mi dolną część podniebienia górnego. Zabieg w 100 procentach jest bezbolesny. Sami sobie sprawdźcie.

  Marcin

Dodaj komentarz