Laserowe leczenie bruksizmu

Laserowe leczenie bruksizmu

Bruksizm jest medycznym terminem określającym patologiczne tarcie zębami. Większość osób przechodzi tę chorobę nieświadomie. Dopiero podczas okresowej wizyty u stomatologa, zdiagnozowane zostaje patologiczne starcie zębów. Jedną z alternatyw jest laserowe leczenie bruksizmu.
Najczęstszymi przyczynami tego schorzenia są: nadmierny stres, zbytnia wrażliwość na stres oraz wada zgryzu. Niektórzy specjaliści doszukują się w występowaniu powyższego schorzenia podłoża społecznego, które przejawia się zgrzytaniem zębów, utrudniającymi sen drugiej osobie. W związku z tym schorzenie to może prowadzić do nieporozumień w życiu osobistym pomiędzy partnerami.

Patologiczne starcie zębów można leczyć za pomocą lasera, którego światło umacnia materiały kompozytowe służące do uzupełniania ewentualnych braków. Niewątpliwie działanie lasera wpływa na komfortowe przeprowadzanie zabiegu, ze względu na niewielkie wymiary urządzenia, a dla pacjenta jest on odskocznią od odstraszającego dźwięku borowania. Obecnie wiele klinik nie stosuje lasera w leczeniu patologicznego starcia zębów, jednak w przyszłości przewiduje się powszechne zastosowanie laseroterapii dla tego rodzaju leczenia.

Powszechnie w dziedzinie stomatologii wykorzystuje się specjalne nakładki na zęby zwane szynami, jednak zachowanie dużego poziomu samodyscypliny przy długim okresie leczenia, czyni tę metodę coraz mniej atrakcyjną.

1 komentarz

Dodaj komentarz