Laserowe leczenie brodawczaków krtani

Organizm dziecka jest szczególnie podatny na wirusy i zakażenia. Zachowanie jego odporności na najwyższym poziomie pozwala uniknąć drobnoustrojów i schorzeń, które mogą niekiedy prowadzić do poważnych powikłań. Niestety, organizm każdego człowieka różnie reaguje na wirusy, które rozwijają się z mniejszą lub większą intensywnością. W ostatnim czasie, coraz więcej odnotowuje się przypadków zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Schorzenie to dosięga przede wszystkim dzieci i rzadziej osoby dorosłe.

Brodawczaki rozwijają się u dzieci już w okresie niemowlęcym. Ich dokładne rozpoznanie następuje u 2 – 5 latków. Schorzenie to rozwija się bardzo powoli. Powszechnie znanym objawem, jaki towarzyszy brodawczakom krtani, jest chrypka. Podstawowym badaniem, jakie wykonuje się w celu zidentyfikowania brodawczaków, jest laryngoskopia. Coraz więcej klinik decyduje się również na badanie metodą videolaryngoskopii, która pozwala na oglądanie krtani z dużym powiększeniem. Dzięki temu możliwe jest zidentyfikowanie zakażenia nawet w najmniejszych miejscach, do których niemożliwe byłoby dotarcie przy klasycznym badaniu laryngoskopijnym.

Laserowe leczenie brodawczaków krtani

W dobie nowych technologii wykorzystywanych w medycynie, mało inwazyjność takiego zabiegu jest szansą dla wielu chorych dzieci, które nie najlepiej znoszą zabiegi chirurgiczne. Wykorzystanie lasera CO2 minimalizuje wszelki dyskomfort, poprawia bezpieczeństwo, a na domiar tego światło lasera jest niezwykle precyzyjne, co zwiększa skuteczność kilkakrotnie, w porównaniu do klasycznych metod leczenia brodawczaków. Miejscem najczęściej atakowanym przez brodawczaki jest krtań. Kliniczne potwierdzono nasiloną obecność brodawczaków u osób dorosłych o średniej wieku 30 lat, natomiast u dzieci schorzenie to występuje najczęściej w 5 roku życia. Leczenie brodawczaków krtani odbywa się między innymi przy użyciu lasera CO2, który odparowuje zarażone tkanki, tworząc strefę koagulacji. Dzięki temu problem występowania krwawienia i bliznowacenia, jest całkowicie zminimalizowany. Krótki czas hospitalizacji oraz brak zaburzeń funkcji głosowej, czyni tę metodę jeszcze bardziej atrakcyjną. Przy ewentualnych nawrotach, metoda ta może zostać ponownie zastosowana.
Przeciwwskazaniem dla zastosowania tego rodzaju metody jest wiek dziecka, który nie przekracza 3 lat.

Leczenie brodawczaków krtani 2

Na dzień dzisiejszy, coraz więcej zabiegów wykonuje się z użyciem lasera CO2. Rokuje to bardzo dobre wyniki na przyszłość, biorąc pod uwagę ciągły rozwój technologiczny w wykonywaniu zabiegów mało inwazyjnych.

Dodaj komentarz