Laserowe leczenie bliznowców

Blizna powstaje w miejscu uszkodzenia naskórka. Ich powstawanie jest naturalnym procesem gojenia się ran. Gdy rana się oczyści, zaczynają w nią wnikać naczynia krwionośne, a następnie odkładają się tam włókna kolagenu, które po jakimś czasie zaczynają układać się w określonym porządku tworząc nową tkankę. Na początku blizna ma kolor czerwony, z czasem blednie i ostatecznie przestaje się zmieniać – proces ten nazywa się dojrzewaniem blizny. Czasem zdarza się jednak, iż blizna nie ulega procesowi dojrzewania. Innymi słowy, proces zabliźniania rany nie kończy się, więc kolagen jest ciągle produkowany na skutek czego powstają keloidy, czyli bliznowce. Laserowe leczenie bliznowców jest na razie na etapie mocno rozwojowym.

Bliznowiec

Leczenie bliznowców 2Pierwszy raz bliznowiec został opisany 200 lat temu. Obecnie wiadomo, iż bliznowce często występują u osób z ciemnym kolorem skóry, natomiast bardzo rzadko u osób z jasnym. Wiadomo też, że skłonność do nieprawidłowego procesu gojenia się ran jest indywidualna i często dziedziczna. Bliznowce tworzą się najczęściej na klatce piersiowej, w górnej części pleców i na ramionach. Są o tyle nieestetyczne, że przekraczają pierwotną linę zranienia i rozrastają się dalej.

Keloidy (bliznowce) stanowią ogromny problem kosmetyczny, a dodatkowo często mogą powodować swędzenie i ból. Są bardzo czułe na dotyk, czasem może dojść do krwawienia.

Jak zapobiegać powstawaniu bliznowców:

  • unikać urazów skóry;
  • zakładać opatrunki z kontrolowanym uciskiem na ranę u pacjentów zagrożonych bliznowcem;
  • unikać zabiegów chirurgicznych u pacjentów zagrożonych bliznowcem;

Laserowe leczenie bliznowców

Obecnie najlepszą metodą pozbywania się bliznowców jest wstrzykiwanie w nie sterydów, aż do momentu, kiedy nie zmniejszą swoich rozmiarów. Później możliwe jest zastosowanie zabiegów laserowych, jednak nie w każdym przypadku laser będzie skuteczny. Naukowcy wciąż prowadzą badania, które mają poprawić działanie zabiegów laserowych w przypadku bliznowców.

Niestety, jeśli mamy tendencje do powstawania bliznowców, wiele uszkodzeń skóry może przyczyniać się do ich powstawania i będą się pojawiały ponownie. Na szczęście, do tej pory nie stwierdzono, aby bliznowce miały jakikolwiek wpływ na rozwój nowotworów, niestety powodują one często ból oraz dyskomfort psychiczny pacjenta, więc nie należy ich lekceważyć.

Dodaj komentarz