Laserowe kruszenie kamieni nerkowych

Bezobjawowe przebieganie kamicy układu moczowego powoduje, że wielu ludzi dowiaduje się o niej niespodziewanie, podczas badania USG jamy brzusznej. Interwencja zabiegowa wymagana jest u 50% osób, u których zalegają kamienie. W Europie 5 – 10 % populacji zmaga się problemem kamieni w układzie moczowym. Najczęściej są to mężczyźni w wieku 30 – 50 lat. Problem ten u kobiet, występuje trzy razy rzadziej.

Dla wielu osób kamica układu nerwowego brzmi jak okrutny wyrok. Diagnoza kamieni w układzie moczowym oznacza chirurgiczny, skomplikowany zabieg. Postęp technologiczny spowodował jednak, że usuwanie kamieni przebiega dziś mało inwazyjnie. Do jednej z takich metod zalicza się laserowe usuwanie kamicy moczowej (ESWL), zwaną fachowo litotrypsją.

Wielkość zalegającego kamienia ma znaczenie przy wyborze metody usuwania. 80% pacjentów, u których kamienie osiągnęły średnicę nie większa niż 4 mm, mogą je samoistnie wydalić wraz z moczem. Osoby, u których wykryto kamienie o średnicy większej niż 7 mm, muszą poddać się odpowiedniemu zabiegowi.

Laserowe kruszenie kamieni nerkowych

Laserowe kruszenie kamieni nerkowych (ESWL), wykorzystano pierwszy raz w Polsce w 1988 roku. Dziś jest ona najczęściej stosowaną metodą leczenia, ze względu na swoją skuteczność i bezpieczeństwo. Zabieg ten wykonuje się u osób, u których wykryto kamienie o średnicy 1,5 – 2,0 cm. Przed przystąpieniem do zabiegu, pacjent zostaje znieczulony dożylnie lub farmakologicznie. Leczenie odbywa się przy wykorzystaniu fal elektromagnetycznych, emitujących sygnały ultradźwiękowe do miejsca, gdzie występują kamienie. Dzięki oddziaływaniu fal, kamienie rozkruszają się i ich fragmenty są wydalane drogą moczową. Skuteczność laserowego usuwania kamieni nerkowych i moczowodowych szacuje się na 50 – 95%, w zależności od położenia kamienia i jego wielkości. Nie każdy jednak może poddać się tego rodzaju leczeniu. Kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na zakażenie dróg moczowych, czy zaburzenia krzepnięcia krwi, szczególnie powinny zwracać uwagę na dobór odpowiedniej metody. Powikłania, jakie mogą występować, ograniczają się do kolki nerkowej i krwiomoczu. Odnotowano także nieliczne przypadki, gdzie rozkruszone fragmenty kamieni, zalegały w drogach moczowych. Niekiedy metodę laserowego kruszenia kamicy moczowej, stosuje się jako zabieg uzupełniający w chwili, gdy wcześniejsza interwencja przy użyciu danej metody, nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.

Kruszenie kamieni nerkowych 2

Dodaj komentarz