Laserowe chirurgiczne wydłużanie koron klinicznych

Laserowe chirurgiczne wydłużanie koron klinicznych

Laserowe chirurgiczne wydłużanie koron klinicznych powinno się wbrew pozorom wykonywać dość często. Badania wskazują jednak, iż lekarze stosują go zbyt rzadko rzadko, mimo wielu medycznych wskazań do jego wykonania, np. jeśli korony kliniczne są zbyt krótkie (zbyt dużo dziąsła, zbyt mało zęba) i nie dają dostatecznej retencji uzupełnień. Dlaczego więc ten zabieg przeprowadzany jest tak niechętnie? Odpowiedź jest prosta: tradycyjne metody z użyciem skalpela, frezu do kości, igieł oraz nici nie są ani proste, ani bezbolesne, a tym bardziej bezpieczne. Ponadto odsuwają w czasie wykonanie zabiegu docelowego, gdyż trzeba odczekać nawet do kilku tygodni, zanim „operowane” tkanki wygoją się. Dlatego wielu lekarzy i pacjentów godzi się na leczenie uzupełnień przy krótkich koronach klinicznych, i tym samym ryzykują problemami czynnościowymi i estetycznymi. Jednak istnieje już możliwość rozwiązania tego problemu w sposób szybki, bezbolesny i co najważniejsze bezpieczny – użycie lasera stomatologicznego znacznie skraca czas gojenia się ran i nie powoduje powikłań.

Jak wygląda laserowy zabieg wydłużania koron klinicznych?

laserowe chirurgiczne wydłużanie koronNajpierw lekarz ustala, jak dużo tkanek należy usunąć oraz jaka jest odległość grzbietu kości do powierzchni dziąsła. Ocenia się to przy zastosowaniu sondy periodontologicznej w znieczuleniu miejscowym. Po wykonaniu takiego pomiaru, należy zaznaczyć tkanki wskazane do usunięcia. Po tym lekarz może rozpocząć usuwanie tkanek miękkich. Zaraz po wymodelowaniu dziąsła można przejść do ablacji kości – po usunięciu ok. 2,5 mm kości, uzyskuję się odpowiednią podstawę do ustalenia nowej szerokości biologicznej. Ablacja przy użyciu lasera erbowego nie powoduje uszkodzeń termicznych tkanki i nie ogranicza widoczności. Podczas zabiegu kontrolę ablacji kości umożliwia sonda periodontologiczna. Po upływie tygodnia nie ma już śladu po przebytym zabiegu. Gojenie przebiega szybko, bez powikłań i obrzęku, nie występuje również bliznowacenie.

Zalecenia

Jeżeli lekarz zaleci, można profilaktycznie, w dniu zabiegu, sięgnąć po środek przeciwbólowy, w innym przypadku nie ma takiej potrzeby. Przez 4 dni od zabiegu nie należy szczotkować zębów i dziąseł w miejscu zastosowania zabiegu wydłużania koron klinicznych. Najlepiej jest przez ten okres stosować jedynie płyn do płukania jamy ustnej. Całkowite wygojenie powinno nastąpić w ciągu 3 tygodni od zabiegu, jednak okres ten zmniejsza się w przypadku obszaru zębów trzonowych.

Korzyści

Korzyści jakie niesie ze sobą zastosowanie lasera stomatologicznego w tego rodzaju zabiegach są nieocenione. Unika się czasochłonnego leczenia, krwawienia związanego z cięciem i szyciem dziąseł, nie powstają też blizny. Dla lekarza ważne jest, iż wykonanie kolejnych zaplanowanych zabiegów można rozpocząć dużo szybciej, a krótszy czas zabiegu powoduje, że pacjent nie musi zaburzać swego codziennego rytmu.

Dodaj komentarz