Laserowa terapia mięśniaków macicy

Laserowa terapia mięśniaków macicy

Mięśniaki (włókniaki lub włókniakomięśniaki) zalicza się do łagodnych rozrostów nowotworowych. Komórki mięśniowe z których zbudowana jest macica namnażają się nadmiernie w danym miejscu tego narządu. Powoduje to powstanie guza zwanego mięśniakiem. Nowotwór kojarzy się wszystkim z czymś niebezpiecznym, jednak mięśniaki mają charakter łagodnych rozrostów. Przypadki zezłośliwienia tego schorzenia są incydentalne, ponieważ zdarzają się w ok. 1% przypadków. Godna uwagi jest laserowa terapia mięśniaków macicy.

Przyczyny powstania mięśniaków nie są do końca znane. Większość teorii łączy ich etiologię z nierównowagą hormonalną organizmu, a dokładniej z nadmierną produkcją lub zwiększoną wrażliwością na estrogeny. Jest to całkiem prawdopodobna teoria zważywszy na fakt, że to schorzenie dotyka głównie kobiety w wieku rozrodczym (głównie pomiędzy 35, a 45 rokiem życia).

Mięśniaki mają kształt kulistych tworów umiejscowionych w macicy, bądź pod jej wewnętrzną wyściółką. Istnieją dwa rodzaje mięśniaków. Skierowane w stronę światła jamy macicy zwane są podśluzówkowymi. Mięśniaki pod otrzewną okrywającą macicę od zewnątrz –podsurowicówkowymi, a te wewnątrz jej ściany – śródściennymi. Mięśniaki niekiedy tworzą ruchome uszypułowane guzy mogące sugerować guzy jajników. Ich umiejscowienie wpływa zarówno na objawy jakie ze sobą niosą, jak i na formę leczenia.
Mięśniaki

Nie wszystkie kobiety, które mają mięśniaki macicy wymagają operacji. Wybór metody leczenia zależy od kilku czynników np: stopnia dolegliwości guzków, ich wielkości i lokalizacji, wieku pacjentki czy choćby od planów reprodukcyjnych. Często stosuje się tzw. postępowanie wyczekujące, które polega na odroczeniu leczenia. W okresie pomenopauzalnym choroba ta ma tendencję do samoistnego cofania się. Jednak w trakcie takiego postępowania kobieta musi regularnie odwiedzać lekarza, który będzie śledził zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety.

Objawy mięśniaków macicy:

Poprzez podrażnienie błony śluzowej:

 • nieprawidłowe miesiączki (zbyt długie, obfite, obecność skrzepów)
 • krwawienia lub plamienia między miesiączkami
 • anemia

Poprzez ucisk na narządy sąsiednie:

 • ból
 • ucisk/rozpieranie
 • zaburzenia oddawania moczu (nokturia)
 • zaparcia

W zasadzie istnieje jedna, skuteczna metoda zapobiegania mięśniakom. Metodą tą jest histerektomia. Jest ona jednak bardzo poważnym zabiegiem operacyjnym i nie stosuje się jej w profilaktyce wystąpienia mięśniaków macicy. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia mięśniaków należy stosować tzw. profilaktykę nadwagi i otyłości. Polega ona na odpowiednim stylu życia, czyli na zbilansowanej diecie i  na wysiłku fizycznym odpowiednim do wieku i współistniejących chorób. Niektórzy z badaczy upatrują przyczynę powstania w nieprawidłowym rozwoju narządów rozrodczych jeszcze w okresie płodowym.

Wykrycie mięśniaków badania:

 • przezpochwowe badanie ultrasonograficzne
 • przezpochwowa sonohisterografia
 • histeroskopia
 • tomografia komputerowa
 • tomografia rezonansu magnetycznego

Laserowa terapia mięśniaków macicy (Termoterapia laserowa) jest ciekawą alternatywą w zwalczaniu mięśniaków w stosunku do zabiegów chirurgicznych czy terapii farmakologicznej. Do zabiegu zostaje użyty laser LITT (Laser-Induced Interstitial Thermotherapy). Już w latach 80. zaczęto prowadzić badania nad zastosowaniem termoterapii w leczeniu mięśniaków. Początkowo skupiono się na dużych i głęboko osadzonych mięśniakach. Używano wtedy elektrod diatermicznych, jednak wraz z rozpowszechnieniem laserów terapeutycznych uznano lasery za skuteczniejsze źródło energii. Porównanie tych dwóch metod dowiodło, że stosowanie lasera do usuwania mięśniaków daje lepsze efekty i jest zdecydowanie bezpieczniejsze. Nie zaleca się stosowania laserowej terapii u pacjentek poniżej 40. roku życia, które nie wykazują chęci posiadania dzieci.

Podczas zabiegu wprowadza się za pomocą laparoskopu włókno laserowe do łożyska naczyniowego, które zaopatruje mięśniaka i doprowadza do jego koagulacji. Po zabiegu mięśniak znacznie się zmniejsza lub zanika całkowicie. Spowodowane jest to odcięciem dopływu krwi, które powoduje zanikanie żywych fragmentów mięśniaka.
Kobieta

Przerośnięte mięśniaki mogą powodować uczucie dyskomfortu z powodu ciągłych upławów i obfitych miesiączek. Co gorsze mogą one prowadzić do niepłodności. Po zabiegu przestają dokuczać dolegliwości bólowe oraz konieczność ciągłego chodzenia do toalety. Zmniejszają się bóle w okolicy miednicy małej, które były spowodowane wzrostem guza. Dzięki usunięciu mięśniaków macicy kobiety przestają odczuwać ból przy współżyciu płciowym.

Najważniejsze, aby w porę rozpoznać problem i wdrożyć właściwe postępowanie po dokładnym omówieniu możliwości ze swoim lekarzem ginekologiem.

2 komentarze

 1. Witam ,kończę 39 lat ,i mam kilka mięśniaków jeden z nich ma 4,5 cm ,mam krwotoki ,przeokropne bóle , w czasie okresu nie mogę normalnie funkcjonować to jest koszmar , staram się o dziecko ,i nic z tego leczyłam się prywatnie i to było wyrzucenie kasy , miałam wciskany kit przez profesora Rudolfa ,który mnie doił z kasy .Obecnie jestem załamana i w dołku co mam robić ,czy mam szanse na dziecko czy usunąć wszystko nim zrakowieje cala jestem załamana co mam robić ,boje się moja matka musiała usunąć wszystko w wieku 43 lat a odziedziczyłam nie tylko mięśniaki ,lecz wiele innych chorób ,mam też problem z chormonami sypie sie cała

  1. Witamy serdecznie!

   Bardzo nam przykro z powodu Pani cierpienia. Nie należy się jednak poddawać, ani też opierać się na opinii jednego lekarza. Jeżeli jeden okazał się bezużyteczny, nie znaczy, że kolejny do którego Pani trafi będzie równie nieporadny. Proszę się nie poddawać. Niestety nie możemy udzielić Pani fachowej porady, ponieważ nasza strona ma tylko i wyłącznie charakter informacyjny, nie jesteśmy lekarzami.

   Pozdrawiamy,
   Załoga LaseroweZabiegi.pl

Dodaj komentarz