Laserowa rewaskularyzacja serca

Laserowa rewaskularyzacja serca

Laserowa rewaskularyzacja serca jest nową, jeszcze stosunkowo rzadko stosowaną metodą leczenia choroby niedokrwiennej serca. Zalecana osobom, u których niemożliwe jest wykonanie bajpasów, ani angioplastyki wieńcowej, chociaż możliwe jest łączenie tych form leczenia. Zabieg ten, chociaż wprowadzony został już w 1993 roku, do dziś budzi liczne kontrowersje. W dalszym ciągu jest jednak udoskonalany.

Przezmięśniową laserową rewaskularyzację serca przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Za pomocą lasera wytwarza się od 12 do 60 kanałów o średnicy 1 mm w mięśniu sercowym wzdłuż tętnicy, która objęta jest zaawansowanym procesem miażdżycowym. Ilość kanałów zależna jest od stopnia zaawansowania choroby. Zabieg ten wykonuje się w połączeniu z metodą chirurgiczną, gdyż do serca dociera się poprzez małe nacięcie między żebrami lub przez nacięcie mostka. Najczęściej zabieg wykonuje się na bijącym sercu, rzadko kiedy dokonuje się jego całkowitego zatrzymania. Oczywiście, zawsze dokonuje się wcześniej szeregu badań, by zabieg nie stanowił zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Operacja ta wiąże się z dłuższym pobytem w szpitalu. Poprawa zdrowia odczuwalna jest dopiero po kilku dniach, a nawet tygodniach po zabiegu.

Zabieg ten jest bardzo inwazyjny, w związku z tym niesie też za sobą pewne ryzyko. Nie jest to duże ryzyko, jednak wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. Chorzy na cukrzycę oraz niewydolność nerek także są w grupie podwyższonego ryzyka. Powikłania jakie mogą nastąpić w trakcie lub po zabiegu to:

  • zawał serca
  • udar mózgu
  • zgon

Podczas rehabilitacji także mogą wystąpić niepożądane objawy takie jak:

  • krwawienie z kanałów
  • zakażenie rany i wnętrza klatki piersiowej
  • zapalenie płuc
  • ostra niewydolność nerek
  • zatorowość płucna

Każdy pacjent po tej operacji ma prawo i obowiązek przebywać pod opieką specjalisty. Musi też sam obserwować swoje ciało i informować o swoim samopoczuciu lekarza. Wizyty kontrolne są obowiązkowe.

Inny sposób wykonania rewaskularyzacji serca

Istnieje jeszcze jedna metoda odtworzenia krążenia u pacjentów z chorobami serca. Podczas operacji, zamiast nacięcia klatki piersiowej, cewkę z włóknem laserowym wprowadza się w tętnicę przez pachwinę i doprowadza się ją do serca. Dalsze działania są praktycznie takie same jak w przypadku wykonywania zabiegu przez klatkę piersiową. Metoda ta nadal jest niestety mało powszechna i ze względu na cenę, nie każdy może mieć do niej dostęp.

Dodaj komentarz