Laserowa redukcja napletka łechtaczki

Laserowa redukcja napletka łechtaczki

W wyniku przebytej ciąży, upływu czasu czy gwałtownej utraty wagi powiększa się napletek łechtaczki. Częściowe usunięcie tego fałdu skóry wiąże się z poprawą higieny i większą estetyką zewnętrznych narządów płciowych. Po przebytym zabiegu polepsza się także jakość życia seksualnego. Laserowa redukcja napletka łechtaczki łączy się najczęściej z zabiegiem pomniejszenia warg sromowych mniejszych.

U kobiet napletek jest fałdką skóry, która otacza i chroni łechtaczkę. Jest on częścią warg sromowych mniejszych i homologiem męskiego napletka. Nie istnieje standardowy rozmiar czy kształt napletka. Wiele kobiet posiada problem z przerostem napletka, który w całości zakrywa łechtaczkę. Proceder usunięcia napletka łechtaczki jest odpowiednikiem męskiego obrzezania.

Zabieg często połączony z labioplastyką można wykonać chirurgicznie bądź laserowo. Przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym, przewodowym (podpajęczym) bądź miejscowym. Operacji mogą poddać się kobiety, które odczuwają dyskomfort podczas aktywności seksualnej bądź wstydzą się wyglądu swojego sromu.

Przed operacją należy wykonać następujące badania:

 • ocena grupy krwi
 • morfologia
 • elektrolity (Na+, K+)
 • poziom glukozy na czczo
 • wskaźniki układu krzepnięcia: APTT, INR i PT
 • badanie ogólne moczu

Oprócz w/w wymienionych badań zaleca się jeszcze wykonanie badania EKG szczególnie u kobiet, które przekroczyły 40 rok życia. Potrzebne może być także zaszczepienie się przeciw wirusowi HBV oraz oznaczenie obecności przeciwciał anty-HBs jeśli szczepienie było wykonane wcześniej. Jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie było wykonane badanie RTG klatki piersiowej to konieczne jest także przeprowadzenie tego badania.

Przed samym zabiegiem należy przestać przyjmować aspirynę oraz wszelkie leki jej pochodne. Zabrania się także stosowania wit. E, leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Palacze nikotyny muszą całkowicie zaprzestać lub ograniczyć swoją przyjemność do 3 papierosów dziennie.

Redukcja napletka łechtaczki 2

Zabieg powinien być wykonywany w 7-15 dniu cyklu, ponieważ jest to najkorzystniejszy termin. Zabrania się wykonywania zabiegu w czasie trwania miesiączki. Gdy pojawią się jakieś infekcje dróg moczowych lub choćby przeziębienie należy o tym fakcie niezwłocznie poinformować lekarza.

Dzień przed zabiegiem należy stosować dietę lekkostrawną. Na 6 godzin przed zabiegiem nie można spożywać żadnych pokarmów i płynów. Podczas wizyty kwalifikacyjnej poprzedzającej zabieg lekarz udzieli wszelkich wytycznych do których kategorycznie należy się stosować.

Operacja redukcji napletka przeprowadzana jest od strony sromu. Pacjentka układa się w tzw. pozycji litotomijnej przypominającą tą którą przybiera się podczas badania ginekologicznego. Sama operacja trwa ok. 1 godziny. Zastosowanie lasera diodowego daje szereg zalet, które przewyższają zwykłą tradycyjną metodę.

Laserowa redukcja napletka łechtaczki – zalety

 • bardzo precyzyjne przeprowadzenie zabiegu
 • krótki czas gojenia rany
 • szybki powrót do aktywności seksualnej
 • minimalna utrata krwi
 • bardzo małe ryzyko przeniesienia zakażenia wirusami zapalenia wątroby i wirusem HIV

Po przeprowadzonej operacji pacjentka zostaje w klinice na obserwacji. Trwa ona zazwyczaj kilka godzin lub kilkanaście i jest uwarunkowana rozległością przeprowadzonego zabiegu, stanem operowanego obszaru oraz wszelkimi przyczynami anestezjologicznymi. Możliwość wstania z łóżka istnieje już po 2-4 godzinach od operacji.

Zazwyczaj kilka dni po zabiegu kobiety czują się osłabione i mogą również odczuwać bolesność w okolicach miejsc intymnych. W przypadku bólu należy stosować doustne leki przeciwbólowe przepisane przez lekarza. Obrzęk rany ustępuje ustępuje 1 do 2 tygodni po operacji.

Dodaj komentarz