Laserowa metoda wykrywania przerzutów czerniaków

Laserowa metoda wykrywania przerzutów czerniaków

Czerniak, to typ nowotworu skóry wywodzący się z komórek zwanych melanocytami. Naukowcy z Uniwersytetu w stanie Missouri zaproponowali nową metodę wykrywania przerzutów czerniaków w węzłach chłonnych. Metoda ta jest szalenie interesująca i polega na wykrywaniu ultradźwięków wytwarzanych podczas uwalniania energii dostarczonej wcześniej do komórek nowotworowych za pomocą lasera. Ta nowa metoda, opiera się na fakcie, iż komórki czerniaka prawie w 95 % przypadków wytwarzają barwnik zwany melaniną. Ten brązowy barwnik posiada pewne specyficzne zdolności do pochłaniania niektórych barw światła. Dzięki temu możliwe jest wybiórcze przekazanie im sporej ilości energii przy pomocy odpowiedniego lasera. Ilość energii jaką przekazuje się próbce, którą podejrzewa się o zawartość melaniny (tym samym o obecność melanocytów, gdyż w zdrowym ciele, nie występują one nigdzie poza skórą), można zmierzyć za pomocą detektora ultradźwięków. Jest to możliwe, ponieważ naładowane laserem melanocyty wytwarzają fale ultradźwiękowe.

Do tej pory testowano tę metodę tylko na próbkach węzłów chłonnych pobranych od zwierząt, jednak w niedalekiej przyszłości, badacze planują wykonać też odpowiednie badania na próbkach ludzkich.

Czerniak a węzły chłonne

Właśnie na węzłach chłonnych pojawiają się pierwsze mikroprzerzuty czerniaka. Czerniak jest niestety jednym z najbardziej złośliwych typów nowotworów, pojawienie się jego przerzutów w okolicach węzłów chłonnych nie jest dobrym objawem. Oczywiście ważne jest w takim przypadku bardzo wczesne wykrycie przerzutów. Laser i detektor ultradźwięków pozwalają na to aby wykryć już pierwsze zmiany przy tak niewielkiej wielkości jak 500 komórek. Technika ta może okazać się bardziej skuteczna, szybsza i tańsza niż inne metody stosowane w diagnostyce czerniaków.

Dodaj komentarz