Laserowa mammografia

Laserowa mammografia

Wieść o raku piersi wcale nie musi oznaczać tragedii. Wiele zależy od szybkiego zdiagnozowania rozwijającej się choroby. Najczęstszą metodą stosowaną przy wykrywaniu raka jest mammografia. Jednak w wielu krajach zaczęto wprowadzać nowy system o nazwie CTLM. Co kryje się się pod tą zagadkową nazwą? Otóż, znaczy to po prostu Computer Tomography Laser Mammography, czyli w skrócie laserowa mammografia. System ten stanowi uzupełnienie dla tradycyjnie wykonywanej mammografii. Stworzono go w celu poprawy detekcji raka piersi oraz zmniejszenia liczby niepotrzebnie wykonywanych biopsji. Czułość zwykłego mammografu jest stosunkowo niska, bo waha się w przedziale od 24 do 37 procent. W związku z tym często trzeba wykonywać biopsję, aby upewnić się, że wykryty guzek nie jest złośliwy.

Jak działa nowy system?

Komputerowa tomograficzna mammografia laserowa wykorzystuje światło lasera w celu wykrycia obecności hemoglobiny, gdyż nowotwór piersi jest zazwyczaj powiązany ze zwiększonym ukrwieniem tkanek, którymi nowotwór się odżywia. Proces tworzenia się nowych naczyń krwionośnych to angiogeneza. Mammografia laserowa umożliwia wizualizację zmian następujących w tkankach. Zlokalizowanie angiogenezy jest jednym z najważniejszych elementów w systemie wczesnego wykrywania raka.

Pierwszą korzyścią, jaką niesie ze sobą CTLM, jest zredukowanie liczby wykonywanych biopsji, które oprócz tego, że są dla pacjentek koszmarem, to jeszcze są bardzo kosztowne. Kolejnym plusem tegoż systemu jest całkowita eliminacja szkodliwych dla organizmu promieni rentgena. Ważne jest też to, że dzięki CTLM, zwiększa się obszar badania piersi, a badanie mammograficzne jest uzupełnione o dużo skuteczniejszy sposób wykrywania raka.

Badanie Komputerową Tomograficzną Mammografią Laserową jest dużo bardziej przyjazne dla pacjentki, eliminuje ucisk piersi i nie powoduje bezpośredniego kontaktu z piersią. Jest to przede wszystkim szybkie, bezpieczne i bardzo proste badanie, niestety nadal trudno dostępne w Polsce.

Dodaj komentarz