Laserowa korekcja nosa

Laserowa korekcja nosa

Laserowa korekcja nosa to zabieg, który przynosi efekty nie tylko czysto estetyczne, ale również zdrowotne. Oprócz poprawy wyglądu i zlikwidowania kompleksów, dzięki laserowemu zabiegowi można poprawić jakość oddychania, usunąć przeszkody, które powodują niedrożność i utrudniają codzienną egzystencję. Zabieg laserowej korekcji nosa jest dosyć inwazyjnym zabiegiem, który powinien być przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę.

Celem operacji jest jednocześnie poprawa wyglądu nosa i jego zdatność.

Do zabiegu kwalifikują się kształty i rozmiary nosa:

 • nos garbaty
 • zbyt szeroki
 • zbyt długi
 • zbyt wysoki
 • siodełkowaty
 • z krzywą przegrodą nosową

Laserowa korekcja nosa – przeciwskazania

 • skazy naczyniowe
 • niedokrwistość
 • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze
 • ropne zapalenie zatok

Laserowa korekcja nosa to idealne rozwiązanie dla osób, którym krzywa przegroda nosowa znacznie utrudnia oddychanie i powoduje ból oraz jest powodem do kompleksów. Chirurg do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie. Zanim pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu, musi przejść szereg badań, w tym konsultację z anestezjologiem, podczas której będzie miał możliwość przedyskutowania wszystkich zagadnień i uzyskania odpowiedzi na nurtujące go pytania. Lekarz może również przedstawić poglądowe efekty innych zabiegów.

Laserowa korekcja nosa – zabieg

Zabieg laserowej korekcji nosa trwa mniej więcej 1-2 godziny. Pacjent, nie dość, że jest poddany ogólnemu znieczuleniu, to dodatkowo lekarz ostrzykuje nos miejscowo, co pozwala na zmniejszenie krwawienia. Podczas zabiegu lekarz wykonuje laserowe zmniejszenie małżowin nosowych, co również przynosi ulgę w oddychaniu. Specjalne nacięcie śluzówki wewnątrz dziurek nosa powoduje, że blizny po operacji nie będą prawie w ogóle widoczne. Następnie, specjalnymi narzędziami chirurgicznymi usuwa garb i dokonuje korekcji krzywej przegrody nosowej. Wyrównuje profil poprzez nacięcie kości nosowych z obu stron oraz wycina chrząstki, które poszerzały nos po wycięciu garbka.

Po tak wykonanym zabiegu lekarz zakłada szwy, które samoistnie rozpuszczą się po kilkunastu dniach. Po wygojeniu ran blizny będą niewidoczne. Zaszytą ranę zakleja się wąskimi pasmami plastra, potem ustawia profil i zakłada blaszkę, a na nią opatrunek zewnętrzny. Wszystkie te elementy mają na celu trzymanie poszczególnych części nosa w prawidłowej pozycji, usztywnienie i wyprofilowanie ich. Do nosa wkładane są tzw. setony – nasączone specjalną maścią hamującą krwawienie tasiemki, które również działają usztywniająco na wewnętrzne elementy nosa.

Laserowa korekcja nosa – po zabiegu

Po zabiegu pacjent musi pozostać w szpitalu bądź w klinice przez dwie doby. Po tym czasie zmienia się także opatrunek i wyjmuje setony, jeśli był to zabieg wyłącznie estetyczny. Jeśli dokonywaliśmy operacji przegrody nosowej, setony usuwa się po tygodniu. Dziewiątego dnia można na stałe zdjąć opatrunek. O ile pierwsza, największa opuchlizna schodzi w ciągu dwóch tygodni, tyle na pełne wyleczenie i całkowite efekty musimy poczekać pół roku. Możliwe powikłania, jakie mogą wystąpić po zabiegu to krwawienie, infekcje i wypadanie setonów. Pacjent musi zgłosić się na dwie wizyty kontrolne po zabiegu – pierwsza po miesiącu i druga po 6 miesiącach. Jeśli efekty będą niezadowalające, ewentualnych poprawek można dokonać dopiero po całkowitym wyleczeniu.

Laserowa korekcja nosa 2

Po zabiegu należy przestrzegać kilku zaleceń. Należy:

 • stosować okłady z rumianku
 • brać 3 razy dziennie wapno, witaminę C i leki przeciw obrzękom
 • w razie potrzeby stosować leki przeciwbólowe
 • przemywać po operacji przedsionek nosa kilka razy dziennie wodą utlenioną (np. przy pomocy wacika)
 • natłuszczać nos maścią Oxycort
 • nie przemęczać wzroku – powoduje to powstawanie obrzęków
 • uważać na urazy mechaniczne nosa
 • unikać wysokiej temperatury i nadmiernego wysiłku fizycznego (do sportu można wrócić po 3 miesiącach)
 • ograniczyć palenie papierosów – nikotyna może wpłynąć na gorsze gojenie się ran

Po operacji nos jest strasznie wrażliwy, trzeba uważać na wszelkie sytuacje, które mogą przynieść nam ból. Sam zabieg nie jest bolesny, jednak trzeba pamiętać i wziąć pod uwagę siniaki, przebarwienia wokoło nosa i oczu i opuchliznę, przez którą przez kilka dni pacjent nie będzie mógł oddychać przez nos, jedynie ustami. Do pracy można wrócić po 2-3 tygodniach.

2 komentarze

  1. Witamy serdecznie!

   W chwili obecnej niestety nasz katalog gabinetów i klinik nie jest jeszcze kompletny. Będzie uzupełniany w okolicach sierpnia, dlatego prosimy o cierpliwość. Póki co niestety nie jesteśmy w stanie powiedzieć, gdzie można wykonać taki zabieg.

   Pozdrawiamy,
   Załoga LaseroweZabiegi.pl

Dodaj komentarz