Zadaniem nerek w organizmie jest filtrowanie niepotrzebnych substancji, znajdujących się we krwi. Naukowo potwierdzono, że codzienna ilość krwi, jaka przepływa przez nerki, mieści się w graniach 210 – 230 litrów. Mocz, który zostaje wydalony drogami moczowymi, powstaje z zalegających substancji krwi oraz wody. Organ ten, jak wiele innych w ludzkim organizmie, jest podatny na raka. Niestety, zachorowalność jest wciąż duża ze względu na zbyt późne wykrycie nowotworu – 60% przypadków zostaje rozpoznanych podczas przypadkowego badania USG jamy brzusznej. W przypadku poważnej zachorowalności 5 letnie przeżycie osiąga 60% chorych, a w przypadkach związanych z przerzutami raka na inne organy, liczba ta maleje aż do 20%. Laserowa chirurgia raka nerek jest bardziej precyzyjna niż w przypadku wykorzystania sond czy fal radiowych.
Podstawowe objawy raka nerek, to:
- krwiomocz
- guz i ból wyczuwalny w okolicy lędźwiowej
- nadciśnienie tętnicze
- uczucie osłabienia
- utrata masy ciała
- wysoka częstotliwość występowania gorączki oraz stanu podgorączkowego
Najczęściej spotykane przyczyny raka nerek:
- nadużywanie leków przeciwbólowych przez dłuższy okres czasu
- obcowanie organizmu ludzkiego z barwnikami i substancjami chemicznymi takimi jak kadm lub azbest
- spożywanie wyrobów tytoniowych
- napromieniowanie
- otyłość wraz z nadciśnieniem tętniczym
Laserowa chirurgia raka nerek
Określenie stadium zaawansowania nowotworu, pozwala na podjęcie odpowiedniej metody leczenia. Im wcześniej zostaje wykryty nowotwór, tym większa jest szansa na jego usunięcie. Na podstawie tej tezy, specjaliści z Florydy wykonali duży krok w kierunku laserowego usuwania nowotworu nerek. Okazuje się, że nowotwory o wielkości 2 – 5 cm nadają się do mało inwazyjnego leczenia. Pacjenci poddający się chirurgicznemu zabiegowi za pomocą lasera nie mogą posiadać rozrusznika oraz innych metalowych implantów zdrowotnych.
Osoba poddająca się zabiegowi zostaje znieczulona w warunkach ambulatoryjnych. Przy pomocy maszyny MRI lekarz dokładnie monitoruje temperaturę nowotworu. Poprzez specjalne igły, wbite w wyznaczone miejsce, przesyłana jest energia świetlna w miejsce chorych tkanek i nowotworu. Wysoka temperatura powoduje nagrzewanie się organów, czego efektem jest wyniszczanie zarażonych miejsc. Kiedy laser odnotuje, że proces usuwania przebiega płynnie, automatycznie się wyłącza, nie nagrzewając już chorych miejsc. W przypadku leczenia większych nowotworów, wbija się igły w większej ilości, gdzie z każdej wysyłana jest energia świetlna na wskazany obszar.
Objawy występujące po laserowym leczeniu, związane są z reakcją i pochłanianiem przez organizm zniszczonych tkanek. Zalicza się do nich m.in. miejscowy ból lędźwi i trwa on od 1 do 3 tygodni.
Wielu specjalistów podkreśla fakt, iż wykorzystanie lasera w chirurgii, jest bardziej precyzyjne niż w przypadku wykorzystania sond czy fal radiowych, co szczególnie wpływa na przeprowadzanie zabiegów mało inwazyjnych dla poważnych schorzeń w przyszłości.