Laserowa chirurgia raka nerek

Zadaniem nerek w organizmie jest filtrowanie niepotrzebnych substancji, znajdujących się we krwi. Naukowo potwierdzono, że codzienna ilość krwi, jaka przepływa przez nerki, mieści się w graniach 210 – 230 litrów. Mocz, który zostaje wydalony drogami moczowymi, powstaje z zalegających substancji krwi oraz wody. Organ ten, jak wiele innych w ludzkim organizmie, jest podatny na raka. Niestety, zachorowalność jest wciąż duża ze względu na zbyt późne wykrycie nowotworu – 60% przypadków zostaje rozpoznanych podczas przypadkowego badania USG jamy brzusznej. W przypadku poważnej zachorowalności 5 letnie przeżycie osiąga 60% chorych, a w przypadkach związanych z przerzutami raka na inne organy, liczba ta maleje aż do 20%. Laserowa chirurgia raka nerek jest bardziej precyzyjna niż w przypadku wykorzystania sond czy fal radiowych.

Podstawowe objawy raka nerek, to:

 • krwiomocz
 • guz i ból wyczuwalny w okolicy lędźwiowej
 • nadciśnienie tętnicze
 • uczucie osłabienia
 • utrata masy ciała
 • wysoka częstotliwość występowania gorączki oraz stanu podgorączkowego

Najczęściej spotykane przyczyny raka nerek:

 • nadużywanie leków przeciwbólowych przez dłuższy okres czasu
 • obcowanie organizmu ludzkiego z barwnikami i substancjami chemicznymi takimi jak kadm lub azbest
 • spożywanie wyrobów tytoniowych
 • napromieniowanie
 • otyłość wraz z nadciśnieniem tętniczym

Laserowa chirurgia raka nerek

Chirurgia raka nerek 2

Określenie stadium zaawansowania nowotworu, pozwala na podjęcie odpowiedniej metody leczenia. Im wcześniej zostaje wykryty nowotwór, tym większa jest szansa na jego usunięcie. Na podstawie tej tezy, specjaliści z Florydy wykonali duży krok w kierunku laserowego usuwania nowotworu nerek. Okazuje się, że nowotwory o wielkości 2 – 5 cm nadają się do mało inwazyjnego leczenia. Pacjenci poddający się chirurgicznemu zabiegowi za pomocą lasera nie mogą posiadać rozrusznika oraz innych metalowych implantów zdrowotnych.

Osoba poddająca się zabiegowi zostaje znieczulona w warunkach ambulatoryjnych. Przy pomocy maszyny MRI lekarz dokładnie monitoruje temperaturę nowotworu. Poprzez specjalne igły, wbite w wyznaczone miejsce, przesyłana jest energia świetlna w miejsce chorych tkanek i nowotworu. Wysoka temperatura powoduje nagrzewanie się organów, czego efektem jest wyniszczanie zarażonych miejsc. Kiedy laser odnotuje, że proces usuwania przebiega płynnie, automatycznie się wyłącza, nie nagrzewając już chorych miejsc. W przypadku leczenia większych nowotworów, wbija się igły w większej ilości, gdzie z każdej wysyłana jest energia świetlna na wskazany obszar.

Objawy występujące po laserowym leczeniu, związane są z reakcją i pochłanianiem przez organizm zniszczonych tkanek. Zalicza się do nich m.in. miejscowy ból lędźwi i trwa on od 1 do 3 tygodni.
Wielu specjalistów podkreśla fakt, iż wykorzystanie lasera w chirurgii, jest bardziej precyzyjne niż w przypadku wykorzystania sond czy fal radiowych, co szczególnie wpływa na przeprowadzanie zabiegów mało inwazyjnych dla poważnych schorzeń w przyszłości.

Dodaj komentarz