Laser Er:Yag

Laser Er:Yag

Laser Er:Yag jest wykorzystywany w medycynie i chirurgii estetycznej do mało inwazyjnych zabiegów. Dzięki delikatnie działającym zabiegom, można skutecznie kontrolować głębokość penetracji lasera. Naskórek usuwany jest bardzo precyzyjnie, a laser nie powoduje oparzeń i uszkodzeń tkanek.

Laser erbowo jagowy emituje fale o długości 2940 nm. Energia ta jest silnie pochłaniana przez wodę zawartą w komórkach. Naświetlona tkanka zostaje odparowana na głębokość od kilku do kilkudziesięciu mikronów. Laser nie uszkadza zdrowej części skóry, dlatego nazywany jest również zimnym laserem.

Zastosowanie Lasera Er:Yag:

  • usuwanie zmian skórnych
  • usuwanie zmarszczek
  • usuwanie plam i przebarwień
  • dermabrazja laserowa
  • usuwanie niektórych blizn
  • usuwanie rozstępów

Laser Er:Yag charakteryzuje się niesamowitą precyzją. Dokładna ocena grubości tkanki i możliwości jej penetracji pozwala na bezpieczną ablację, dzięki czemu zdrowa tkanka pozostaje nienaruszona. Zabiegi tym laserem wykonywane są delikatnie i komfortowo dla pacjenta, co nie było dotychczas możliwe przy stosowaniu klasycznych technik chirurgicznych. Ze względu na to, że ten rodzaj lasera nie podgrzewa skóry, praktycznie wszystkie zabiegi mogą zostać wykonane bez znieczulenia. Gojenie przebiega szybko, sprawnie i nie wpływa negatywnie na wykonywanie codziennych czynności.

Zalety lasera Er:Yag:

  • odparowanie zmian bez oparzeń otaczającej tkanki
  • szybka rekonwalescencja
  • brak ryzyka powstania blizn
  • minimalne dolegliwości po zabiegu

Ograniczeniem tego lasera jest brak możliwości usunięcia podejrzanych zmian skórnych. Te niestety muszą być wycięte chirurgicznie, ponieważ każdy wycinek musi być zbadany w laboratorium. Gdyby zostały usunięte za pomocą lasera, nie byłoby możliwości, aby je zbadać i dowiedzieć się czy nie były złośliwe.

Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, zabieg może zostać wykonany bezpośrednio po konsultacji. Nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań ani znieczulenia. Aczkolwiek ze względu na odsłanianie głębszych warstw skóry, zabieg nie powinien być przeprowadzany latem, kiedy skóra jest często wystawiona na działanie promieni słonecznych.

Przy niewielkich obszarach leczenia wystarczy jedna sesja laseroterapii, natomiast jeżeli zabieg wymaga penetrowania głębszych warstw skóry, może się zdarzyć, że zabieg będzie trzeba kilkukrotnie powtórzyć.

Możliwe efekty uboczne, które występują najczęściej, to przebarwienia i odbarwienia skóry. Przebarwienia zdarzają się częściej przy ciemnej karnacji i mogą się utrzymywać przez kilka tygodni. Odbarwienia są znacznie rzadsze, jednak utrzymują się dłużej, przeciętnie przez ponad rok. Po głębszym zabiegu i nieprawidłowej pielęgnacji może wystąpić ryzyko infekcji.

Dodaj komentarz