Laser CO2
Laser CO2 wykorzystywany jest w medycynie od 1964 roku i wśród maszyn tego typu ma najszersze spektrum działania. Jest to doskonałe narzędzie chirurgiczne, które znajduje zastosowanie w dermatologii, ginekologii, urologii, chirurgii plastycznej, chirurgii ogólnej, otolaryngologii oraz w stomatologii. Mechanizm jego działania polega na emitowaniu niewidzialnej dla oka wiązki światła o długości fali 10 600 nm, która absorbowana jest przez wodę znajdującą się w komórkach. Energia pochłaniana przez tkankę odparowuje ją i tworzy tzw. strefę koagulacji. Nowoczesne lasery CO2 pracują również w trybie impulsowym – wyposażone są w funkcje ultraplus i superplus. Czas trwania jednego impulsu wyrażany jest w mikro i nanosekundach. Skóra poddana takiemu zabiegowi nie jest narażona na uszkodzenia termiczne, dzięki temu proces gojenia jest praktycznie pozbawiony ryzyka powstania blizn, a okres rekonwalescencji zostaje skrócony do minimum.
Wskazania do zabiegu:
- brodawki wirusowe
- brodawki narządów płciowych
- naczyniaki rubinowe
- znamiona barwnikowe np. pieprzyki
- włókniaki
- usuwanie tatuażu
- blizny
- narośle skórne
- nadżerki
- mięśniaki macicy
- polipy
- kłykciny kończyste
Nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzania zabiegu tym laserem u dzieci i kobiet w ciąży. Opalona skóra też nie stanowi większego problemu, ponieważ chromoforem dla lasera CO2 nie są barwniki skóry, tylko woda. Jedynymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są:
- bakteryjna lub wirusowa infekcja w okolicy leczonego miejsca
- skłonność do keloidów lub blizn przerosłych
Zabieg z użyciem lasera CO2 jest prosty, szybki, bezbolesny i bezkrwawy. Przeważnie nie wymaga też powtarzania, a jedną z jego zalet jest to, że nie uszkadza zdrowych tkanek otaczających zmianę wymagającą leczenia lub usunięcia. Rekonwalescencja po zabiegu nie wyklucza z życia towarzyskiego, ponieważ proces gojenia się tkanek nie jest w żaden sposób kłopotliwy. Wielką zaletą jest brak możliwości zarażenia się żółtaczką czy wirusem HIV, ponieważ wykonywany zabieg jest bezkontaktowy.