Komplikacje po laserowym usuwaniu blizn

Każdy zabieg, czy to laserowy czy inny, niesie ze sobą pewne ryzyko, ale przykre konsekwencje laserowych zabiegów usunięcia blizn zdarzają się incydentalnie. Laserowa metoda jest niezwykle bezpieczna. Impulsy laserowe powodują koagulację tkanki bliznowatej i stymulują tworzenie nowej, zdrowej tkanki. Powikłania bądź komplikacje pojawiają się głównie wtedy, gdy nie stosujemy się do zaleceń pooperacyjnych  lekarza.

Oto powikłania i komplikacje jakie mogą wystąpić po laserowym usunięciu blizn:

  • Zmiana kolorytu skóry – może nastąpić czasowa hyperpigmentacja, czyli zwiększenie kolorystycznego nasycenia plam lub pojawienie się brązowego zabarwienia. Jednak ryzyko wystąpienia takich powikłań wynosi ok. 1%. W przypadku gdyby takie przebarwienia pojawiły się na naszej skórze, powinny one zniknąć same w przeciągu kilku tygodni lub miesięcy.  Hyperpigmentacja lub hypopigmentacja stała występuje niezwykle rzadko i występuje u 0,1% pacjentów. Opalanie się po zabiegu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian kolorystycznych skóry.
  • Infekcja – należy stosować się do zaleceń lekarza, ponieważ po zabiegu może wystąpić infekcja jeśli nie zostanie użyty bądź zostanie źle użyty chemioterapeutyk.
  • Zasinienie – występuje niezwykle rzadko po zabiegu. Gdy się pojawi ustępuje zazwyczaj po 10-14 dniach.

Usuwanie blizn komplikacje 2

Laseroterapia jest metodą, która daje najlepsze efekty w usuwaniu blizn. Wymienione komplikacje występują u bardzo nikłej ilości pacjentów. W przypadku wystąpienia któregoś z wymienionych powikłań należy skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzał zabieg.

Dodaj komentarz