Jak wygląda badanie dermatoskopowe?

Dermatoskopia jest metodą diagnostyczną stosowaną do oceny zmian skórnych. Pozwala ona stwierdzić czy dana zmiana barwnikowa jest groźna czy nie bez pobierania wycinków tkankowych od pacjenta. Każdą narośl przed usunięciem należy najpierw przebadać makroskopowo, palpacyjnie, a następnie dermatoskopowo.

Badanie dermatoskopowe

Urządzeniem jakim posługuje się lekarz przy badaniu jest oczywiście dermatoskop. Jest to urządzenie powiększające obraz nawet do 20 razy. Pozwala ono na nieinwazyjne zbadanie skóry, a oglądane znamię widać w trójwymiarze bardzo wyraźnie dzięki oświetleniu diodowemu. Dzięki temu lekarz nas badający może ocenić czy została naruszona struktura wewnętrzna plamy na skórze, znamieniu czy na pieprzyku.

Na wstępie podajemy lekarzowi niezbędne informacje takie jak:

  • od jakiego czasu trwają zmiany skórne.
  • czy powodują one ból.
  • jak szybko się powiększają.
  • czy znamię było wcześniej wycinane, wyciskane, wymrażane bądź smarowane jakimiś maściami.
  • występowanie w rodzinie podobnych przypadków i obciążeń genetycznych chorób nowotworowych.

Przed samą dermatoskopią zmiany skórne oglądane są przez lekarza w zwykłym oświetleniu. Może on także w razie potrzeby badać okoliczne węzły chłonne. Po wstępnym, ogólnym obejrzeniu pacjenta lekarz przechodzi do badania pod dermatoskopem. Nakłada on cienką warstwę specjalnego olejku na powierzchnię skóry gdzie wystąpiły zmiany. Znamię jest dokładnie oglądane, a następnie fotografowane. Istnieją ścisłe kryteria wg których znamię kwalifikuje się do zmian łagodnych, podejrzanych tzw. atypowych bądź złośliwych.

Czas trwania badania nie przekracza kilkunastu minut. Osoba badana informowana jest o wynikach natychmiastowo. Po przeprowadzonym badaniu należy dostosować się do zaleceń lekarza w szczególności jeśli zadecyduje on o usunięciu znamienia czy innych badaniach. Należy zaznaczyć, że wartość przeprowadzonego badania w dużej mierze zależy od doświadczenia lekarza. Takiemu badaniu mogą poddać się osoby w każdym wieku oraz także kobiety w ciąży. Może być ono wielokrotnie powtarzane, ponieważ nie niesie ono z sobą żadnego ryzyka. Dzięki dermatoskopii lekarz może dokładnie określić dalszy sposób postepowania, ale nie jest on w stanie wystawić skutecznej diagnozy.

Dodaj komentarz