Jak przygotować się do zabiegu laserowego modelowania krocza

Aby zabieg laserowego modelowania krocza był bezpieczny musimy się do niego dobrze przygotować. Przed samą operacją warto jest zrobić parę badań, które notabene powinien zlecić lekarz. Pierwszym badaniem powinna być morfologia – ocena grupy krwi, jej skład. Kolejne, niezbędne jest badanie moczu. Zaleca się zaszczepienie przeciwko wirusowi HBV (wirus zapalenia wątroby typu B), a osobom po 40 roku życia także wykonanie badania EKG. Jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano badania RTG klatki piersiowej, również wskazane jest by wykonać je przed operacją.

Zabrania się przyjmowania leków takich jak aspiryna i jej pochodne, a także witaminy E, leków przeciwgrypowych i niwelujących kaszel na 2 tygodnie przed operacją. Powszechnie wiadomo też, że przed jakimikolwiek operacjami powinno się ograniczyć palenie papierosów, gdyż palenie powoduje niewydolność organizmu. Zabiegu tego nie powinno się również wykonywać podczas miesiączki, więc warto jest dobrze zaplanować sobie jego termin. W przypadku jakiegokolwiek zachorowania, infekcji, przeziębienia trzeba bezwzględnie poinformować o tym lekarza operującego.

W dniu zabiegu należy niczego nie jeść i nie pić (minimum 6 godzin), a dzień wcześniej dobrze jest zastosować lekkostrawną dietę. Warto też, zapytać lekarza o odpowiednie przygotowanie do operacji. Wybór znieczulenia należy w równym stopniu do lekarza anestezjologa jak i do pacjentki. Są 3 rodzaje znieczuleń stosowanych przy laserowym modelowaniu krocza i warg sromowych:

  • znieczulenie ogólne – odwracalne i kontrolowane zniesienie odruchów obronnych, świadomości oraz bólu u osoby operowanej,
  • znieczulenie przewodowe – blokowanie odczucia bólu jedynie w rejonie ciała w którym wykonywana jest operacja. Efekt ten można uzyskać poprzez wstrzyknięcie leków do przestrzeni zewnątrz-oponowej lub podpajęczynówkowej kręgosłupa (zastrzyk do kręgosłupa),
  • znieczulenie miejscowe – polega na zniesieniu bólu jedynie w miejscu, gdzie jest przeprowadzana operacja, poprzez wstrzyknięcie środków znieczulających pod skórę.

Zabieg trwa około godziny i góruje nad metodą chirurgiczną, szczególnie pod względem precyzji. Krótszy czas gojenia, sprawia, iż pacjentka jest mniej zagrożona zarażeniem wirusem HBV i szybciej wraca do zdrowia.

Po zabiegu okres rekonwalescencji pacjentki jest zależny od wielkości operowanego obszaru jak i uwarunkowań anestezjologicznych. Z reguły możliwość wstania z łóżka, operowana ma już po około 2 – 4 godzinach od zabiegu. Jednak może się ona czuć osłabiona, opuchnięta i lekko obolała, jednak doustne środki przeciwbólowe są w stanie załagodzić ból do minimum.

 

Dodaj komentarz