Jak leczyć zespół Tietzego?

Zespół Tietzego – nie mylić z zespołem Tietza!

Przede wszystkim nie należy mylić zespołu Tietzego z zespołem Tietza. Zespół Tietzego to choroba, która objawia się zapaleniem jednego, bądź większej liczby stawów żebrowo-mostkowych, przebiegająca z bolesnym obrzękiem. Schorzenie to pojawia się zwykle po 40. roku życia i zwykle dotyczy tylko jednego stawu, częściej występuje u kobiet. Ból, jaki wywołuje ta choroba może promieniować od klatki piersiowej do barku i ramion. Objaw ten można łatwo pomylić z objawami zawału mięśnia sercowego, więc nie należy zwlekać i w momencie pojawienia się boleści należy od razu wybrać się do lekarza. Ból może nasilać się szczególnie, gdy kichamy, kaszlemy lub też wykonujemy skrętne ruchy tułowia. Nazwa zespół Tietzego występuje zamiennie z nazwą zapalenie chrząstek żebrowych.

Objawy zespołu Tietzego

Leczenie zespołu Tietzego

Leczenie tego schorzenia polega na stosowaniu maści lub środków doustnych stworzonych na bazie niesterydowych leków przeciwzapalnych. Można też stosować opaskę uciskową unieruchamiającą żebra lub chociaż blokującą gwałtowne ruchy.

Jeszcze jedną metodą jest stosowanie terapii laserowej. Laser przesyła światło i penetruje odpowiedni odcinek objęty zapaleniem. Kiedy tylko światło napotka chore tkanki, natychmiast stymuluje komórki, które zostają naprawione i wzmocnione. Ten sposób leczenia nie poparzy ciała ani tkanek niedotkniętych zapaleniem, jest bezbolesny, dosyć szybki – gdyż trwa około 30 minut i przynosi pożądane rezultaty.

Dodaj komentarz