Hamowanie krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego za pomocą lasera

Krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego stanowią nadal poważny problem w dziedzinie gastrologii. Metody leczenia, do których zalicza się m.in. iniekcję czy endoskopię, stosuje się w większości przypadków, ze względu na niskie koszty utrzymania oraz mały odsetek pacjentów, u których po zabiegu wystąpiły nawroty schorzenia. Medycyna jednak wciąż szuka alternatywnych rozwiązań, które stanowiłyby jak najmniejsze nieudogodnienie dla pacjenta zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, w momencie wykonywania zabiegu. Dlatego coraz większa liczba specjalistów z dziedziny gastroenterologii, decyduje się na zabiegi z wykorzystaniem laserów do usuwania dolegliwości lub leczenia różnego rodzaju schorzeń.

Za krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, odpowiedzialne są w 80% owrzodzenia żołądka, które powstają na skutek częstego spożywania alkoholu, leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych oraz palenia papierosów. Szacuje się, że na tego rodzaju schorzenie podatni są głównie mężczyźni w wieku 60 – 80 lat, natomiast kobiet zmagających się z owrzodzeniami układu pokarmowego jest połowę mniej.
Objawy, jakie towarzyszą temu schorzeniu to m. in. krwiste wymioty lub smolisty kał z krwią. Uwydatnienie ich oznacza, że bezwzględnie trzeba udać się do lekarza, gdyż bagatelizowanie pierwszych objawów może wiązać się z dalszymi powikłaniami.

Hamowanie krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego przy pomocy lasera uważa się m.in w USA za w pełni bezpieczną i skuteczną metodę. Najczęściej operowane są wrzody i żylaki o małej sile krwawienia. Przy krwawieniach o większej sile, zagrażających życiu człowieka, stosuje się skomplikowane metody chirurgiczne.
Wielu specjalistów podważa jednak metodę leczenia laserem, jako mniej inwazyjną od np. metody termicznej. W praktyce jednak, wielu lekarzy oraz pacjentów przekonało się, że laserowe hamowanie krwotoku to mniejszy stres, większe bezpieczeństwo i krótszy pobyt w szpitalu. Metoda ta w USA znalazła uznanie, czego efektem jest zaakceptowanie przez Amerykańską Federację Żywności i Leków (FDA), laserowego leczenia jako całkowicie bezpiecznego dla społeczeństwa.
W Polsce, metoda ta jest obecnie rzadko stosowana, ze względu na inne, dostępne endoskopowe możliwości leczenia. Należy jednak mieć nadzieję, że w przyszłości wraz z technologicznym rozwojem, laser będzie powszechnie stosowany przy tego rodzaju dolegliwościach.

Krwawienie z przewodu pokarmowego 2

Dodaj komentarz