Fotoablacja laserowa łagodnych zmian ogniskowych tarczycy

Fotoablacja laserowa

W leczeniu guzków tarczycy fotoablacja (fotokoagulacja, FAL) jest metodą stosowaną od niedawna. Dzięki fotoablacji duża część pacjentów nie musi być poddawana zabiegowi operacyjnemu, ponieważ stwarza ona alternatywę dla leczenia chirurgicznego. Dotyczy to szczególnie osób, u których operacja chirurgiczna jest niemożliwa, lub pacjent nie wyraża na nią zgody. Wszelkie możliwe badania wskazują, że fotoablacja laserowa łagodnych zmian ogniskowych tarczycy przynosi bardzo dobre rezultaty.

Zalety fotoablacji laserowej łagodnych zmian ogniskowych tarczycy:

 • możliwość zrezygnowania z zabiegu operacyjnego
 • pacjent nie potrzebuje dalszej hospitalizacji
 • metoda nie wymaga znieczulenia ogólnego
 • nowoczesność i wysoka skuteczność zabiegu
 • krótki czas rekonwalescencji
 • u pacjentów wymagających podawania radiojodu (I-131) pozwala zmniejszyć dawkę przyjmowanego izotopu zmniejszając niekorzystne następstwa terapii

Niestety nie każda osoba cierpiąca na zmiany ogniskowe tarczycy może być poddana temu zabiegowi. Fotoablacja laserowa wymaga starannej analizy wskazań oraz doboru pacjentów. Może zdarzyć się tak, że zabieg zakończy się całkowitym niepowodzeniem i nie przyniesie wymiernych korzyści.

Zabieg laserowy jest całkowicie bezbolesny, a co najważniejsze nie wymaga znieczulenia. Jest to o tyle istotne, że u części chorych znieczulenie ogólne stanowi poważny problem ze względu na schorzenia współistniejące. Fotoablację laserową możemy także zastosować w przypadku nadczynnych guzków tarczycy przed planowanym leczeniem radiojodem. Dzięki temu zmniejsza się aktywność i objętość guzka, a w konsekwencji ilość zastosowanego jodu promieniotwórczego maleje, co jest bardzo istotne dla pacjenta.
Badanie USG

Po upłynięciu 2-3 miesięcy od zabiegu pacjent zostaje skierowany na ponowne badanie USG, które ma na celu ocenić miejsce, w którym występowały zmiany guzkowe. Jeżeli badanie wykaże istniejące guzki, należy rozważyć ich kolejne usunięcie. Pacjenci, u których nie wykryto żadnych zmian powinni kontrolować stan tarczycy raz na rok.

8 komentarzy

  1. Witamy serdecznie,

   zabieg fotoablacji laserowej łagodnych zmian ogniskowych tarczycy jest wykonywany w niewielu klinikach. Ciężko nam określić koszt takiego zabiegu, ponieważ zależy on od wielu czynników i jest ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta. Informację odnośnie ceny uzyska Pani w klinikach wykonujących taki laserowy zabieg, które przeważnie znajdują się w wojewódzkich miastach. Już niedługo powstanie na stronie katalog gabinetów laserowych i będzie można dowiedzieć się o lokalizacjach wielu klinik, cenach ich zabiegów itp.

   Pozdrawiamy,
   załoga LaseroweZabiegi.pl

  2. Witamy,
   Niestety nie jesteśmy w stanie podać ceny takiego zabiegu, gdyż zależy ona tylko i wyłącznie od tego w jakim gabinecie będzie Pani wykonywać taki zabieg.
   Pozdrawiamy serdecznie,
   załoga LaseroweZabiegi.pl

  1. Witamy serdecznie,

   niestety nie każda osoba może być poddana fotoablacji laserowej. To czy dana osoba zostanie dopuszczona do zabiegu zależy tylko i wyłącznie od diagnozy lekarza. Bez przebadania nie można niestety powiedzieć czy operacja jest możliwa czy nie poza tym nie jesteśmy uprawnieni, aby udzielać takich informacji.

   Pozdrawiamy,
   załoga LaseroweZabiegi.pl

  1. Witamy,
   Wszystko zależy od tego jakiego typu są to zmiany. Najlepiej, gdyby udała się Pani po poradę do specjalisty, gdyż w wielu gabinetach będzie wymagana zgoda lekarza.
   Pozdrawiamy serdecznie,
   Załoga LaseroweZabiegi.pl

 1. Witam, bardzo proszę o wskazanie gabinetów / lub klinik w Polsce wykonujących zabieg fotoablacji. Przeszukałam internet i znalazłam jedynie jeden adres. Niestety nie wykonują tej procedury z uwagi na brak operatorów. Poinformowano mnie, że najłatwiej o taką procedurę we Włoszech.

Dodaj komentarz