Depilacja za pomocą maszynki

Depilacja za pomocą maszynki

Za pomocą jednorazowej maszynki usuwamy włosy tuż przy skórze. Efekt takiego zabiegu jest bardzo krótkotrwały, ponieważ włosy mogą zacząć odrastać już po kilku godzinach. U niektórych osób efekt może utrzymać się do około 48 godzin. Zabieg najlepiej jest powtarzać co 1-2 dni. Niestety, tak częste golenie jest często odradzane, ponieważ część włosów niewystarczająco wyrośnie ponad skórę, by mogła być w bezpieczny sposób ucięta, pojawiają się wówczas podrażnienia skóry, ranki i stany zapalne.

Największą wadą golenia jest fakt, że włosy odrastają mocniejsze i grubsze niż te pierwotne, na domiar złego u niektórych osób włosy wrastają pod skórę wywołując niekiedy stany zapalne mieszków włosowych. Takie stany zapalne objawiają się, potocznie mówiąc, czerwonymi krostkami, przez które z trudnością próbuje przebić się włos, a także może zbierać się w nich ropa. W takich przypadkach ważne jest, aby nie próbować wydostać na zewnątrz takiego włosa, nie wyciskać krostek, ponieważ w ten sposób można zwiększyć podrażnienia doprowadzając do powiększenia i dłużej utrzymującego się stanu zapalnego. Można natomiast regularnie dezynfekować skórę za pomocą spirytusu salicylowego i/lub wody utlenionej. Należy jednak ostrożnie obchodzić się ze spirytusem na skórze, aby nie wysuszać nadmiernie podrażnionej skóry. Zbyt dużo alkoholu również może doprowadzić do większego podrażnienia skóry.

Pielęgnacja

Aby pielęgnować po goleniu skórę ze skłonnościami do stanów zapalnych, należy szczególnie po całym dniu podrażniania skóry ubraniami delikatnie przetrzeć podrażnione miejsce spirytusem salicylowym, a następnie potraktować je wodą utlenioną. Można również zastosować samą wodę utlenioną. Latem, gdy skóra narażona jest na promienie słoneczne lepiej jest wręcz unikać spirytusu, dlatego, że słońce może powodować przebarwienia na skórze.
Aby uniknąć takich podrażnień i stanów zapalnych, należy dobrze przygotować się do zabiegu golenia i golić włos we właściwym kierunku.

Po pierwsze nie gól nóg, bikini i pach na szybko pod prysznicem, jeśli masz skórę skłonną do podrażnień to przemień ten zabieg w całą ceremonię. Przede wszystkim skórę należy dobrze przygotować. Nalej do wanny ciepłej wody, możesz zastosować płyn do kąpieli o miłym zapachu, który pozwoli Ci się zrelaksować. Umyj skórę i zrób delikatny peeling (jeśli to możliwe, zrób to dzień wcześniej, aby skóra zdążyła się lekko odbudować), następnie się odpręż, kilkunastominutowe błogie lenistwo dobrze zrobi Tobie i Twojej skórze. Przygotowanie skóry do golenia polega głównie na zmiękczeniu włosów i rozszerzeniu porów za pomocą ciepłej wody.

Depilacja za pomocą maszynki 2

Rodzaje kosmetyków

Do samego zabiegu usuwania włosów używaj dobrej i delikatnej pianki do golenia, jeśli masz grube włosy, spokojnie możesz zastosować piankę dla mężczyzn, która jest dostosowana do grubego włosa, ponieważ zawiera dużo aktywnych składników, które zmiękczają włosy. Nie używaj zwykłego mydła toaletowego, czasem takie mydła nie nadają się do mycia rąk, a co dopiero do delikatnej skóry. Zwykłe mydło bardzo wysusza skórę, mało wnika w strukturę włosa i nie wystarczająco go zmiękcza. Nie zapominaj także o używaniu nowych, ostrych maszynek, które dokładnie i równo utną włos przy skórze, a nie go poszarpią jak robi to tępa żyletka. Po goleniu dokładnie spłucz resztki pianki letnią wodą. Dobre pianki zawierają środki nawilżające i pielęgnujące skórę, które pozostawiają skórę po goleniu nawilżoną, co objawia się lekkim połyskiem i miękkością.

Jeśli masz tendencję do wrastania włosów pod skórę i stanów zapalnych po goleniu, smaruj skórę odpowiednim kremem po goleniu i depilacji. Na rynku jest kilka takich kremów, które zawierają łagodzące naturalne składniki oraz środki zapobiegające wrastaniu włosów pod skórę. Niektóre z nich opóźniają nawet odrastanie włosów.

Zapobieganie wrastaniu włosów

Aby zapobiec wrastaniu włosów pod skórę, ucinaj je we właściwym kierunku, najlepiej jest to robić „z włosem”. Powoduje to, że włos ucięty jest pod właściwym kątem. Niestety, czasem takie golenie jest mało skuteczne, bo skóra po goleniu nie jest tak gładka jakbyśmy tego chcieli. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest golenie w 3 kolejnych krokach, najpierw z włosem , potem pod włos i na końcu ponownie z włosem, tak aby pozostawić właściwy kąt uciętego włosa.

Pamiętaj, aby zachować odpowiednią higienę maszynki do golenia. Jeśli nie używasz jej jako jednorazowej, zawsze po użyciu pozwól jej dokładnie wyschnąć, ponieważ bakterie żyją w mokrym środowisku. Dzięki temu także maszynka nie zardzewieje. Suchą maszynkę schowaj, aby się nie kurzyła. Pamiętaj, że maszynka do golenia jest przedmiotem bardzo osobistym, nie pożyczaj jej od męża ani od koleżanek.

Dodaj komentarz