Depilacja laserowa – fakty i mity

Na pewno każda kobieta marzy o idealnie gładkiej skórze pozbawionej owłosienia. Codzienna depilacja pochłania mnóstwo czasu, więc dlaczego by nie pozbyć się tego problemu raz na zawsze? Depilacja laserowa daje trwały efekt gładkiej skóry, który zadowala nie tylko panie, ale i panów, których męczy zbędne owłosienie np. na ramionach czy plecach. Nadal powstaje jednak wiele pytań i wątpliwości dotyczących tego zabiegu, a w internecie można znaleźć mnóstwo mitów na ten temat.

Oto najpopularniejsze z nich:

Laserowa depilacja jest niebezpieczna

Nie. Depilacja za pomocą lasera to metoda nieinwazyjna. Zabieg ten nie powoduje uszkodzeń ani podrażnień skóry, może być więc stosowany w delikatnych partiach naszego ciała jakim są pachy, bikini czy górna warga. Światło lasera wnika w głąb skóry i uszkadza mieszki włosowe – nie niszczy naskórka.

Zabieg jest bolesny

Tak. Kłamstwem byłoby powiedzieć, że depilacja laserowa jest zupełnie bezbolesna. Pacjentki przeważnie odczuwają lekki dyskomfort w postaci pieczenia bądź szczypania, ale zależy to od indywidualnego stopnia odczuwania bólu. W większości przypadków pacjentki opisywały zabieg jako średnio bolesny.

Depilacja laserowa daje trwałe efekty

Tak. Zaleca się jednak przeprowadzenie 3-5 zabiegów w celu osiągnięcia zadowalających efektów. Promienie lasera oddziałują tylko i wyłącznie na włosy w fazie wzrostu, dlatego trzeba rozłożyć ilość zabiegów w pewnych odstępach czasowych, gdyż nie każdy włos jest w tym samym czasie w tej samej fazie.

Depilacja laserowa u wszystkich osób jest tak samo skuteczna

Nie. Zabieg przeprowadza się tym lepiej, im ciemniejsze i grubsze są włosy. Światło lasera przenika przez skórę i jest pochłaniane przez melaninę – barwnik włosa. Powstała w ten sposób energia niszczy mieszek włosowy. Jeżeli włosy są zbyt jasne, są w stanie pochłonąć dużo więcej energii, ale mimo to nie osiągają odpowiedniej temperatury, a mieszek nie ulega zniszczeniu.

Zabieg depilacji można przeprowadzić w każdej chwili

Nie. Skóra przed zabiegiem powinna być wypoczęta. Nie może być w żaden sposób podrażniona, więc kilka dni przed wykonaniem depilacji należy pożegnać się z depilatorem, woskiem do depilacji, gruboziarnistym peelingiem i solarium. Ważne jest też, aby na skórze nie było żadnych skaleczeń oraz zmian skórnych.

Każdy może poddać się laserowej depilacji

Nie. Niestety jest wiele czynników, które dyskwalifikują nas z takiego zabiegu. Wśród nich są: łuszczyca, bielactwo, opryszczka, nadwrażliwość na światło, ciąża, skłonności do przebarwień, stosowanie kosmetyków z retinolem i/lub kwasami owocowymi.

Skóra po zabiegu jest podrażniona

Tak. Podrażnienie jest niewielkie i najczęściej występuje w postaci zaczerwienienia skóry, jednak ustępuje po kilkunastu godzinach.

Po depilacji laserowej konieczna jest specjalna pielęgnacja skóry

Prawda. Po takim zabiegu, skóra jest dużo wrażliwsza. Należy zaprzestać opalania przynajmniej na 4 tygodnie. Konieczne jest też używanie kremu z wysokim filtrem oraz nawilżanie skóry kilka razy dziennie. Trzeba pamiętać, by nie podrażniać skóry w inny sposób np. używając toniku na bazie alkoholu, czy stosując peelingi.

Na depilację laserową trzeba poświęcić cały dzień

Nie. Zabieg ten trwa od kilkunastu minut do 3 godzin, w zależności od powierzchni depilowanej części ciała i ilości miejsc, które chcemy wyzwolić ze zbędnego owłosienia. Metoda ta pozwala na szybkie usunięcie niepożądanych włosów.

Pamiętajmy, by dobrze wybrać gabinet kosmetyczny, w którym chcemy się poddać laserowej depilacji. Sprzęt jakim dysponuje, powinien być opatrzony certyfikatem bezpieczeństwa. Zalecana jest też poprzedzająca zabieg wizyta u dermatologa.

Dodaj komentarz