Czego unikać po laserowym wybielaniu zębów

Nie jest prawdą, że gdy raz poddamy się takiemu zabiegowi to wiecznie będziemy cieszyć się imponującym szkliwem. To tak, jakby powiedzieć, że raz umyte włosy nie potrzebują już mycia. Oczywiście byłoby to całkiem wygodne, ale niestety jest to niemożliwe. Co należy robić, aby efekt wybielenia utrzymywał się jak najdłużej?

Choć sam zabieg wybielania trwa około 5-10 minut, to przez dobę od jego wykonania musimy wstrzymać się od posiłków. Możemy pić jedynie wodę mineralną. Takie ograniczenie spowodowane jest nadwrażliwością zębów. Ten okres ochronny ratuje nas przed bólem i odbarwieniem się szkliwa. Niestety, to nie koniec ograniczeń. Przez pierwsze dwa tygodnie obowiązuje nas tzw. „biała dieta”.  Polega ona na przyjmowaniu pokarmów jak najbardziej jasnych.  Zaleca się spożywanie makaronów, ryżu, białych sosów, ryb, drobiu, a z owoców jabłek (niekwaśnych), bananów czy gruszek. Należy wystrzegać się pokarmów, które mogą spowodować uszkodzenie tkanek zębów lub osłabić wybielanie. Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, herbaty czy coca-coli, to niestety będziesz musiał z nich zrezygnować na jakiś czas.

Zapewne najgorsze katusze będą przechodzić osoby palące nikotynę. Niestety palacze zmuszeni są na jakiś czas (zależnie od opinii lekarza) odstawić na bok swój nałóg. Inne używki także nie wpływają dobrze na nasze wybielone zęby, które mają większą tendencję do pochłaniania barwników. Zaleca się odstawienie czerwonego wina na stałe. Wg wiedzy specjalistów marihuana również należy do grupy używek powodujących przebarwienia. Cząsteczki dymu przylegają i łączą się z osadem nazębnym.

Zęby kilka dni po zabiegu mogą okazać się wrażliwe na zmianę temperatury i kwaśne pokarmy. Cukier także może spowodować nadwrażliwość zębów. Po kilku dniach dolegliwości powinny minąć. Nie wskazane jest również spożywanie leków. Niektóre antybiotyki mogą być przyczyną przebarwień, które należą do grupy przebarwień ogólnych.  W przypadku, gdy zażywamy jakieś leki, wskazane byłoby wstrzymanie się z zabiegiem laserowego wybielania.

Bardzo wiele rzeczy trudno jest tak po prostu wyeliminować z naszego codziennego jadłospisu.  Ciężko na stałe zrezygnować, np. pomidorów (i wszystkich innych przetworów z tego warzywa), buraków (barszczu czerwonego), papryki, marchwi. Soki także nie są polecane. Ograniczmy więc te artykuły spożywcze do minimum, jeśli chcemy dłużej cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem.

Stosując się do wymienionych wytycznych efekt zabiegu będzie widoczny dłużej. Laserowy zabieg wybielania zębów nie należy do tanich, więc respektując wszystkie wytyczne nie zmarnujemy jego rezultatu.

Dodaj komentarz